Що значить «чорний щебінь»?

Чорний щебінь — це рядовий або фракційний щебінь, оброблений органічними зв’язувальними речовинами в установці. В якості зв’язувальних речовин використовують бітуми, дегти і бітумні або дегтевиє емульсії.

Яка класифікація чорного щебеня?

Залежно від температури приготування і укладання розрізняють:

— гарячий чорний щебінь— виготовляється при температурному режимі від 120 С до 180С. Використовувати його можна тільки коли його температура знаходиться в межах +100-120С.

теплий чорний щебінь — піддається температурній обробці від +80С до +120С. Застосовується теплий щебінь для укладання нових дорожніх покриттів зі зниженим механічним навантаженням. Використати матеріал необхідно при температурі від +60С до +100С

Укладати теплий і гарячий щебінь необхідно відразу після його виготовлення. Саме тому при монтажі дорожніх покриттів завжди використовується спеціалізована асфальтоукладальна техніка.

— холодний чорний щебінь готують як в установках, так і на дорозі з використанням рідких бітумів і дегтей, а також бітумних і дегтевых повільно- або середньораспадних емульсій.

При застосуванні емульсій холодний щебінь не підігрівають, а при використанні бітуму або дьогтю нагрівають до 90-120С, а укладають і ущільнюють в холодному стані.

В залежності від розміру зерен чорний щебень буває:

великий— розмір фракції до 40 мм (вимагає розклинювання);

середній — розмір фракції до 25 мм (оптимальний розмір);

дрібний — розмір фракції до 15 мм (крихта, використовується в складах сумішей).

Який типовий склад чорного щебеня?

Типовий склад чорного щебеня включає:

-мінеральний наповнювач- щебінь фракцій 5-10 мм., 10-20 мм., 15-20мм., 20-40 мм., 40-70 мм.

— в ролі в’яжучой речовини можуть виступати дегти, в’язкі або рідкі нафтові дорожні бітуми різних марок або бітумні емульсії

Доля в’яжучой речовини варіюється в межах 1,5-4,5 % (чим менше зерна, тим вище витрата).